SAVAŞ TANRISI

SAVAŞ TANRISI
[Lord of War] [2005]

Genel Yorum:
• Dünya'da iyilik meleğiymiş gibi gösterilen ABD (özellikle Obama kandırmacasıyla), İngiltere, Rusya, Fransa, Çin gibi ülkelerin gerçek yüzlerini gösteren muhteşem bir senaryoya sahip olan film dünyadaki kara mizah örneğindeki bu aldatmacaları/oyunları/dönen dolapları Nicolas Cage'in başarılı oyunculuğuyla birlikte çok başarılı/etkili bir şekilde anlatıyor.. Neden kara mizah? Çünkü saydığım 5 ülke aynı zamada Birleşmiş Milletler'in daimi üyeleri.. Hem barış için buraya üyeler hem de dünyanın en fazla silah satan, dünyayı karışıklığa sürükleyen ülkeleri.. Çoğu kişi buraya üye olduklarını biliyorlardır, ama en fazla silah satan ülkeler olduklarını bilmiyorlardır muhtemelen.. Filmin amacı da biz gibilere su serpip bir şeyleri farkedip uyanmamızı sağlamak..
• İzleyiciyi sıkmamak için espirili diyaloglara da yer verilmiş, güldürürken de düşündürüyor.. Tokat gibi sahneler, söylemler etkileyiciliği artırıyor.. Oldukça yüksek bütçeli bir film, gişe başarısı gütmeyen, sadece gerçekleri göstermek için can atan bir ekip var karşımızda..

Olumlu Yönleri & Artıları:

• Senaryo gerçekleri anlatmaktadır.. Bu işle uğraşan 5 farklı kişiden edinilen bilgilerden yararlanılmıştır.. Şu ana dek gördüğüm en iyi 10 senaryodan biriydi, gerçekten muhteşem..
• Nicolas Cage'i pek sevmem, ama bu filmdeki oyunculuğunu beğendim.. Adam sanki bağımlı rolleri için yaratılmış, daha çok bu rollerde beğeniyorum..

Olumsuz Yönleri & Eksileri:
• Önemli bir eksisi yok, ama biraz daha gerilim katılabilirdi..


En Beğendiğim Replikler: (izleyenler için)
• Yuri Orlov: Hayatta sadece iki trajedi vardır: Biri, istediğine sahip olamamak; diğeri sahip olmaktır..

Yuri Orlov: İlk silah atışınız ilk se*s yapışınıza çok benzer.. Ne yaptığınız hakkında hiçbir fikriniz yoktur, ama heyecan vericidir ve şu veya bu şekilde çok hızlı biter..

Yuri Orlov: Bi' silah kaçakçısı için barıştan daha pahalı bir şey yoktur..

Yuri Orlov: Şu anda dünyada dolaşımda 550 milyon ateşli silah var.. Bu gezegendeki her 12 kişiden birinde silah olduğu anlamına gelir.. Şimdi sorulması gereken; kalan 11'i nasıl silahlandıracağız..

Yuri Orlov: Dünya kime miras kalacak biliyor musunuz; silah tacirlerine.. Çünkü başka herkes birbirini öldürmekle meşgul.. Hayatta kalmanın sırrı bu.. Asla savaşa girme.. Özellikle de kendinle..

Jack Valentine: Sana canın cehenneme derdim ama bence sen zaten ordasın..

Not:
• Mutlaka izlemelesiniz.. İki gün içinde iki kez izledim ve bir saniye bile sıkılmadım.. İzlediğim en iyi filmler listesinde 18. sırada..

Puanlama:
Yönetmen: [7.9]     Senaryo: [9.1]     Politik: [8.4]
Oyuncular: [7.6]     Kurgu: [8.1]         Suç: [9.0]

[ -- Film: [[ (8.3) ]] -- -- -- IMDb: [[ (7.7) ]] -- ]

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !